Celní služby

Import

Celní odbavení, clo a EORI číslo

Zbavte se starostí s celním odbavením. Nechte to na nás. Zajistíme všechny náležitosti, aby váš balík dorazil včas a bez problémů.

Balíky v rámci EU

Tyto zásilky nepodléhají zdanění ani proclení, o případné clo ani daň se tedy v tomto případě nestaráte.

Balíky mimo EU

Zboží dovezené do/ze zemí mimo EU musí být celně odbaveno. Toto nařízení se vztahuje na všechny typy zásilek vyjma expresního dopisu.

Stanovení cla a jeho výše se provádí v zemi doručení zásilky. Hradí jej příjemce.

Před odesláním zásilky se ujistěte, že neobsahuje zakázané zboží – zásilka by mohla být zadržena nebo vrácena. Každá země má jiná pravidla, nejčastěji mezi zboží vyloučené z přepravy patří:

  • Výbušniny
  • Živá zvířata
  • Umělecká díla a předměty mající citovou hodnotu
  • Aerosoly

Doporučujeme před odesláním objednávky ještě jednou zkontrolovat adresy a údaje o balíku (rozměry, hmotnost). Vždy uvádějte telefonní kontakt na příjemce. Po přijetí zásilky pro vás vygenerujeme trasovací číslo, které vám umožní sledovat stav zásilky.

Dokumenty potřebné k celnímu odbavení

Pro rychlý průběh celního odbavení mějte připraveny potřebné doklady, kterými jsou:

  • obchodní faktura
  • pro-forma faktura
  • plná moc
Obchodní faktura

Je obsah zásilky určený k prodeji? V tom případě nám na info@shipex.cz pošlete obchodní fakturu, na jejímž základě bude zásilka proclena.

Pro forma faktura

Je obsah zásilky nízké hodnoty a není určen k prodeji, tj. jedná se například o dárky, obchodní vzorky a jiné? Použijte pro forma fakturu. Rádi ji vytvoříme za vás. Stačí vyplnit objednávkový formulář.

Plná moc

Přejete si vystavit celní prohlášení o odeslání zásilky,, tzv. vývozní doprovodný doklad (VDD)? Při vytváření objednávky napište tento požadavek do poznámky. Po jejím vytvoření vám poskytneme formulář pro udělení plné moci přepravci.

U zásilek, jejichž celní hodnota (hodnota zboží + poštovné) přesahuje 25 000 Kč, budete požádáni také o vyplnění formuláře o celním zastoupení (udělení plné moci). V takovém případě musíte mít celním úřadem přidělený identifikátor – tzv. EORI číslo. EORI číslo přiděluje příslušný celní úřad na počkání.

Vše o EORI čísle

Co to je

EORI je zkratka pro Economic Operators‘ Registration and Identification System. Jedná se o unikátní číslo, které je přidělováno hospodářským subjektům ve státech EU. Slouží jako identifikátor pro komunikaci s celními orgány v zemích EU.

Jak ho získat

Přiděluje se zdarma. Žádost o registraci můžete podat online na stránkách Celní správy ČR.

EORI pro fyzické osoby

Soukromé osoby se ke standardnímu EORI číslu neregistrují. Je ale možné vygenerovat si na stránkách Celní správy dočasné EORI číslo (ad hoc EORI) pro urychlení celního odbavení.

Na co dávat pozor

Před odesláním žádosti o ad hoc EORI pozorně zkontrolujte vyplněné údaje. Po přidělení čísla se už nedají opravit.

Potřebujete poradit s některými dokumenty spojenými s celním řízením. Neváhejte se na nás obrátit!

Ověřeno zákazníky

 bubble with thumbs up icon

1 000+

hodnocení služby

thumbs up icon

80 000+

spokojených zákazníků

box icon

700 000+

odeslaných zásilek

S námi pošlete balík kamkoliv na světě